گزارشات
شرکت در عملیات سوروی (دیده بانی) مشترک ملخ صحرایی بین ایران و عمان
کارشناس سازمان حفظ نباتات به منظور شرکت در عملیات سوروی (دیده بانی) مشترک ملخ صحرایی بین ایران و عمان در کشور عمان حضور یافت.
هدف از این ماموریت، دستیابی به یک پیش آگاهی مناسب از وضعیت ملخ صحرایی در کشورهای مجاور و مستعد ملخ صحرایی بوده است.
نکات قابل ملاحظه ماموریت مذکور به شرح ذیل مطرح می گردد:
-       در منطقه صحار و جماء کانون های ملخ صحرایی بیشتر در دره ها و فاصله بین دو کوه قرار داشتند و در زمانی که بارندگی صورت می گیرد، از کوههای مجاور آب به مناطق کانونی سرازیر شده و باعث سبز شدن این دره ها می شود و در نتیجه تفریح تخم و افزایش جمعیت را در پی خواهد داشت. جمعیت پروازی سال 1387 از این منطقه به سمت ایران حرکت کرده بودند.
-       منطقه وادی البطحاء به صورت دره و تپه ماهور مشاهد شدند و پوشش های گیاهی نیز تقریباً سبز بودند. در این منطقه تپه ماهورهای شنی محل مناسبی برای تخم ریزی ملخ صحرایی است و مناطق بین دو کوه محل مناسبی برای تغذیه آفات می باشد.
نتایج و دستاوردها از ماموریت فوق الذکر به شرح ذیل ارائه می گردد:
-       آشنا شدن با مناطق کانونی کشورهای همجوار و نحوه سوروی و دیده بانی کارشناسان این کشورها و توانایی تبادل اطلاعات با کارشناسان ملخ کشورهای شرکت کننده.
-       تربیت و پرورش کارشناس باتجربه ملخ صحرایی در سطح بین المللی و ملی و به تبع آن، آموزش کارشناسان استانی و نتیجتاً دستیابی به موقع به پیش آگاهی و کنترل ملخ ها بویژه ملخ صحرایی در کشور و حفظ محصولات کشاورزی از خسارت این آفت خطرناک.
-       حفظ محصولات کشاورزی و افزایش تولید و دستیابی به امنیت غذایی در سطح ملی، افزایش ارتباطات بین المللی در جهت تربیت نیروهای فنی و اجرایی.
 
امتیاز دهی
 
 


خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.