رويدادها
يكشنبه 23 فروردين 1394 ایران و فرانسه زمینه‌های اجرای تعهدات تفاهم های کشاورزی را بررسی کردند
نمایندگانی از ایران و فرانسه امروز در دومین دور نشست مقدماتی کمیته مشترک کشاورزی دو کشور؛ زمینه‌های همکاری دوجانبه و روابط کشاورزی، زمینه‌های برگزاری سمینار توسعه کشاورزی در حاشیه نمایشگاه ایران اگروفود 2015 و نخستین نشست کمیته مشترک کشاورزی را بررسی کردند.
 در این نشست مقدماتی که با حضور کریستین آولین رایزن کشاورزی منطقه‌ای فرانسه و فرانسیس ژژه، مسئول میز ایران در وزارت کشاورزی فرانسه برگزار شد، مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی بر توسعه روابط دو کشور در حوزه تبادل تکنولوژی و فعال‌تر شدن نمایندگان بخش خصوصی دو کشور تأکید کرد.
هومن فتحی افزود: پس از ملاقات محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با وزیر کشاورزی فرانسه در سال گذشته، دو طرف توافق کردند که با وجود تحریم‌های اتحادیه اروپا، در عرصه همکاری‌های دوجانبه کشاورزی، حرکت مثبت و رو به رشدی را داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که حوزه کشاورزی از دایره تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی غرب خارج است، زمینه‌های اجرایی بسیاری در این حوزه برای توافقات اجرایی وجود دارد.
مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی در عین حال خواستار بررسی وضعیت اجرایی تفاهمات و پروژه‌های مشترک دو کشور که از سال گذشته در حوزه زراعت، شیلات و دام صورت گرفته و تسریع روند آن شد.
فتحی با بیان اینکه همکاری‌های دو کشور از سطح سیاسی و حرف به عمل رسیده است، ادامه داد: فرانسه از ظرفیت‌های زیادی در حوزه کشاورزی برخوردار است و ما مایل به بهره‌برداری از آن هستیم.
وی تصریح کرد: در آینده با شناخت ظرفیت‌های دو طرف، از ظرفیت‌های فرانسه برای صادرات محصولات کشاورزی ایران، استفاده خواهیم کرد.
 قدردانی نماینده فرانسوی از انجام تعهدات ایران
در این نشست، کریستین آولین رایزن کشاورزی منطقه‌ای فرانسه ضمن تشکر از همکاری ایران در انجام تفاهمات کشاورزی دو کشور اظهار داشت: ایران با اعزام و حضور بخش‌های خصوصی در نمایشگاه‌های کشاورزی و مکانیزاسیون فرانسه درسال گذشته، اراده خود را برای به اجرا درآوردن تعهدات تفاهمات دو کشور را نشان داده است.
وی یادآور شد: دو کشور از سال گذشته تاکنون همکاری‌های خوبی درباره مسائل دامپزشکی داشتند و گام‌های مهمی در زمینه آبزی‌پروری برداشته‌اند.
 آماده شدن دستور کار تشکیل کمیته مشترک کشاورزی ایران و فرانسه
آولین با اشاره به اینکه دستور کار تشکیل کمیته مشترک کشاورزی ایران و فرانسه از سوی کشورش آماده شده است، تأکید کرد: اگر بخواهیم حرکت رو به جلو داشته باشیم، باید جزئیات نشست نخستین کمیته مشترک کشاورزی دو کشور بحث و بررسی شود.
در این نشست، نمایندگانی از زیربخش‌های زراعت، باغبانی، امور دام، شیلات، سازمان حفظ نباتات و مؤسسه "جهاد استقلال" نیز حضور داشتند و مسائل و پیشنهادهای خود را به‌منظور توسعه و تحکیم روابط و همکاری با فرانسه به‌ویژه در حوزه انتقال تکنولوژی، روش‌های نوین و تجربیات بیان کردند.
بنا بر این گزارش، در این نشست، نمایندگان بخش کشاورزی کشورمان بر توسعه انتقال تکنولوژی بذر کلزای زمستانه، تغذیه گیاهی، استفاده از ظرفیت‌های فرانسه برای ایجاد نهادهای خصوصی به‌ویژه در حوزه دانه‌های روغنی، انتقال ادوات و تکنولوژی آبزی‌پروری، راه‌اندازی سایت پرورش ماهی در قفس در قشم، انتقال نژاد گوشتی گوسفند رومانف و سافلک و بز سانن و آلپاین برای ایجاد هسته مرکزی اصلاح نژاد به‌منظور تولید مواد ژنتیکی و ایجاد آمیخته‌ها با نژادهای داخلی و افزایش تولید شیر و گوشت دام‌های سبک تأکید کردند.
همکاری دو کشور در زمینه اصلاح و توسعه باغ‌ها، افزایش عملکرد محصولات باغی، واردات نهال و انواع واریته‌ها، تبادل ژرم‌پلاسم، روش‌های کشت بافت و روش‌های جدید تکثیر اندام‌های گیاهی، روش‌های مبارزه غیرشیمیایی با آفات و بیماری‌های گیاهی، روش‌های نگهداری محصولات کشاورزی مانند انگور و توت‌فرنگی و گیاهان زینتی به‌صورت هیبرید، همکاری سندیکای فرانسوی با تشکل‌های کشور و تنظیم تفاهم‌نامه‌های فنی در حوزه حفظ نباتات و قرنطینه از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بود.
گفتنی است، این نشست دوساعته در محل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
به‌نظر می‌رسد ایران و فرانسه گام‌های آرام و در عین حال بلند برای بهبود روابط و همکاری‌های کشاورزی به سوی یکدیگر برمی‌دارند و در این روند، تلاش ایران برای شناساندن ظرفیت‌های کشور و حضور گسترده‌تر در بازار فرانسه نیز آغاز شده است          
به نقل از ایرنا
 
امتیاز دهی
 
 


خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.