رويدادها
چهارشنبه 22 دي 1395 ملاقات جناب آقای هونگ تک سفیر محترم ویتنام در تهران با جناب آقای فتحی مدیرکل محترم دفتر امور بین الملل و سازمانهای تخصصی
جناب آقای هونگ تک سفیر محترم ویتنام در تهران امروز با جناب آقای فتحی مدیرکل محترم دفتر امور بین­الملل و سازمانهای تخصصی ملاقات کرد. در این ملاقات که در محل وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت، طرفین در خصوص حسن اجرای توافقات صورت گرفته بین دولتین ایران و ویتنام در جریان بازدید رسمی اخیر جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور به همراه جناب آقای مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی از هانوی به رایزنی پرداختند.
سفیر ویتنام در این ملاقات آمادگی دولت خود برای آغاز همکاری ها در زمینه کشت فراسرزمینی و حضور شرکت های ایرانی در ویتنام برای اخذ اراضی و تولید محصول برنج را اعلام نمود. وی همچنین اظهار داشت فهرست پروژه های سرمایه گذاری همراه با مشخصات و اطلاعات اساسی پروژه ها اخیراً تهیه و به تهران ارسال شده است.
مدیرکل دفتر امور بین­الملل و سازمانهای تخصصی وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر پیگیری کلیه توافقات صورت گرفته در جریان بازدید اخیر مقامات عالی کشور از هانوی، رئوس همکاری های در دستور کار دو کشور در بخش کشاورزی را در حوزه­های کشت فراسرزمینی، تجارت محصولات کشاورزی و همکاری های علمی و فنّی تشریح کرد. وی معرفی بلوک های اراضی بزرگ مقیاس و یکپارچه و نیز انجام مطالعات و بررسی های مرتبط با معرفی واریته های جدید برنج متناسب با ذائقه مصرف کنندگان ایرانی از سوی دولت ویتنام را به عنوان اولین گام در زمینه توسعه کشت فراسرزمینی ایرانیان در ویتنام برشمرد.
در حوزه تجارت،آقای فتحی به تمایل تهران به افزایش تجارت محصولات کشاورزی بین دو کشور به ویژه در چارچوب سیاست اصولی بازار به ازای بازار وزارت جهاد کشاورزی پرداخت و جزئیات این سیاست را تشریح نمود.
این مقام مسئول اضافه نمود که محصولات تولیدی ایران و ویتنام در اکثر موارد می­توانند نقش مکمل یکدیگر را بازی نمایند. ویتنام از طرفی تولید کننده محصولات گرمسیری مانند موز،آناناس، انبه و نارگیل بوده و از طرف دیگر بخشی از میوه ها و خشکبار خود را وارد می کند. لذا می­تواند به یکی از کشورهای عمده در بهره­برداری از سیاست بازار به ازای بازار بخش کشاورزی ایران تبدیل شود.
جناب آقای هونگ تک ضمن استقبال از این پیشنهاد، مبادله محصولات کشاورزی بین ایران و ویتنام در این چارچوب را فرصتی برای توسعه تجارت دو جانبه دانست و آمادگی کشور متبوعش برای اجرائی شدن آن را اعلام نمود.
در این ملاقات همچنین مذاکراتی در خصوص حل و فصل موضوعات موجود بین بخش های بهداشت دامی و نباتی دو کشور، سفر هیئت اقتصادی ویتنامی به تهران در پی ملاقات سازنده نمایندگان آنان در هانوی با جناب آقای مهندس حجتی و نیز پیگیری همکاری های فعالان اقتصادی دو کشور در حوزه شیلات که از مدتی پیش آغاز شده است، صورت گرفت.
 
امتیاز دهی
 
 


خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.